Hakkımızda

Çakır ailesi 20 m2'lik bir bakır atölyesinde üretim hayatına ilk adımı attı. Çakırlar Turistik adıyla ilk fiziki adımı atan aile bakır mutfak eşyası ve ihracata yönelik bakır süs eşyası imalatında ustalık mahareti ile yol almaya başladı. Bakır işlemeciliğinin fabrikasyon üretimin yetersiz olduğu konularda, el işçiliği ve zanaatkârlık Çakır ailesinin fark yaratan özelliği oldu.

Teknoloji ve üretim kapasitesi olarak genişleyen bakır atölyesinin yanı sıra, çelik mutfak eşyaları sektöründe de kendine yer açmak isteyen Çakır ailesi, Çakır Çelik adıyla helke, satır ( taşıma kabı ) ve muhtelif mutfak gereçleri ile yeni üretim yerinde faaliyetine başladı.

Ürün gamının genişlemesi Çakır Çelik ailesini üretim kapasitesi odaklı yaklaşımdan kurumsal yapılanmaya doğru yöneltti. Kümelenme ve üretim teknolojisi farklılıklarını ayrıştırarak uzmanlaşma prensibi ile çok ortaklı olarak ikinci şubesini çelik mutfak eşyaları sektöründeki yarışa dâhil etti. Çakır 2 süzek, sini, tas ve tabak gibi küçük ebatlı çelik ürünlerde Çakır Çelik ise Satır, motifli leğen gibi büyük ebatlı ürünlerde sektöre yön veren isimler haline geldi.

Bölgenin seçkin yönetici, üretici ve usta kadrosunu bir araya getirerek Pırlanta Metal kuruldu. Pırlanta Metal kapsül tabanlı çelik çaydanlık üretimi ile sektöre girerek, yönetim ve üretim stratejisi farkıyla bir kaç senede dikkate değer pazar payına sahip işletmeler arasında yerini aldı.

Çakırlar turistik ilk ihracatını Almanya’ya gerçekleştirdi. Daha sonraki süreçte Çakır Çelik, Pırlanta Metal, Çakır 2 ve Çakırlar turistik işbirliği ile kısa zamanda 4 farklı ülkeye ulaşıldı.

Pırlanta Metal kapsül tabanlı çelik tencere, güveç ve omlet setleri üretimine başladı.

Çakır Çelik elektrikli ürünlerin üretiminde yer aldı ve ilk sanayi tipi çay semaverini üretti. İki yıl içerisinde üretim hattına 6 model daha ekledi. Halen çay semaveri, otel tipi su ısıtıcıları, çorba kazanı ve benmari kabı üretiminde sektörün iddialı isimleri arasında yarışına devam ediyor.

Pırlanta Metal genişleyen çaydanlık ve tencere modellerine farklı bir ürün ekleyerek düdüklü tencere üretimine başladı.


Kaydol ve İndirim Kazan!

Sadece özel teklifleri, indirimleri ve özel ürünler ile ilgili teklifleri almak istiyorum